ویژگی نماد الکترونیک

نماد الکترونیک و یا همان اینماد از سمت مرکز توسعه تجارت نماد الکترونیک و زیر نظر وزارت صنعت و معدن به فروشگاه‌ها ارائه می‌گردد. اینماد، در واقع برچسبی می‌باشد که دارای اصول و ضوابط خاص خود است و دریافت آن برای وب سایت‌های فروشگاهی که به درگاه‌های اینترنتی متصل می‌شوند، الزامی است. در صورتی که وب سایت شما فروش آنلاین ندارد و در آن تراکنش مالی اتفاق نمی‌افتد نیازی به دریافت این نماد نخواهید داشت.

نماد الکترونیک

 در ادامه به توضیح جامع‌تری در خصوص اینماد می پردازیم. در کسب و کارهای الکترونیکی باید بتوانیم اعتماد مشتریان را جلب نماییم. با این کار مشتری از نام شرکت و اعتبار ما مطمئن می‌شود. اگر فروشگاه اینترنتی دارید؛ مطلع هستید که اعتماد مشتری همیشه مهمترین مسئله می‌باشد و با داشتن این نماد می‌توانید اعتماد وی را جلب نمایید. امروزه از سمت سازمان‌های مربوطه نمادی با عنوان نماد الکترونیک معرفی شده است.

اینماد به کسب و کارهای اینترنتی این اجازه را می‌دهد تا به فروش کالای خود اقدام نمایند. لازم است توجه داشته باشید هنگامی که وارد یک وب سایت می‌شوید با کلیک بر روی اینماد می‌توانید مستقیم به وب سایت مربوطه منتقل شوید و جزئیات سایت را مشاهده نمایید. با وجود این آیکون می‌توانید با اطمینان بیشتری نسبت به خرید اقدام کنید. مهم‌ترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیک قطعاً دارا بودن این نماد می‌باشد.

برای دریافت نماد الکترونیک باید چه مراحلی طی شود؟

 با وجود این نماد مشتری اطمینان حاصل می‌کند که به تعهدات و حقوق مصرف کننده تجاوز نخواهد شد و با خیالی آسوده نسبت به خرید اقدام می‌نماید. لازم است بدانید فروشگاه‌های اینترنتی که این نماد را دارند دارای مزایای بسیاری می‌باشند که از جمله این موارد می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

با دارا بودن این نماد می‌توان مالک را شناسایی کرد و در صورت بروز مشکل به وی مراجعه نمود.

 همچنین در صورت وجود این نماد می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کالای به فروش گذاشته شده در وب سایت، دارای اصالت می‌باشد و اطلاعات‌ به درستی درج شده است.

 محصولاتی که در این نوع از فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند؛ دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می‌باشند. همچنین می‌توانید در این فروشگاه اطلاعات مالی خود را وارد کنید و از امنیت آن اطمینان داشته باشید.

در صورتی که با مشکل مالی در این وب سایت روبرو شدید؛ می‌توانید برای شکایت از فروشگاه مزبور، به مراجع قانونی ذیربط مراجعه نمایید.

شرایط اخذ نماد اعتماد الکترونیک

دریافت این نماد شرایط ویژه‌ای دارد که در ادامه به این شرایط نیز اشاره خواهیم نمود.

 • اینماد تنها به وب سایت‌هایی تعلق می‌گیرد که دارای درگاه پرداخت هستند.
 • تمامی مراحل ثبت سفارش و پرداخت وجه باید به صورت آنلاین و از طریق وب سایت انجام پذیرد.
 • اگر وب سایت شما دارای خدمات فروش کالا نیست و صرفاً تنها به عنوان کسب و کار و تبلیغ از آن استفاده می‌کنید نیاز به این نماد ندارید.
 • همچنین شرکت‌هایی که دارای اعتبار قانونی هستند و به ثبت رسیده‌اند؛ می‌توانند از این نماد استفاده کنند.
 • برای دریافت این نماد باید مدارک و دامنه وب سایت خود را ارائه نمایید.
 • لازم است تا دامنه وب سایت در اختیار مالک آن باشد.
 • به منظور رعایت حقوق خریدار، باید در هنگام طراحی وب سایت، تمامی ضوابط و قوانین امنیتی رعایت گردد.

چگونگی ثبت درخواست اینماد

برای ثبت این درخواست باید به سایت enamad.ir وارد شوید و سپس فرم ثبت نام خود و اطلاعات هویتی را تکمیل نمایید. تنها لازم است توجه داشته باشید برای درخواست نماد الکترونیک باید وب سایت شما فعال باشد.

اخذ نماد الکترونیک

ضرورت اخذ نماد الکترونیک

 همانطور که بالاتر نیز اشاره کردیم داشتن این نماد از مرکز توسعه تجارت الکترونیک، باعث افزایش اعتماد خریداران می‌شود. البته یکی از لازمه‌های اخذ این نماد، داشتن پروانه کسب است. به دلیل آنکه اطلاعات این فروشگاه در مراجع رسمی ثبت می‌شود؛ خریداران با اطمینان بیشتر نسبت به خرید کالای مورد نظر اقدام می‌نمایند.

 البته طبق قانون جمهوری اسلامی، اخذ این نماد الزامی نیست، اما در آینده بسیار نزدیک برای یکپارچه شدن نظارت بر وب سایت‌های فروشگاهی، اخذ نماد اعتماد الکترونیک الزامی خواهد شد.

مزایای اخذ نماد اعتماد الکترونیک

همانطور که بالاتر نیز عنوان کردیم یکی از اصول اولیه خرید اینترنتی، جلب اعتماد می‌باشد. می‌توان گفت مهم‌ترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیک و سازماندهی وب سایت‌های موجود، ارائه این مدرک می‌باشد. به همین دلیل مرکز توسعه تجارت الکترونیک با ارائه قوانینی در حوزه کسب و کار، به متقاضیانی که در این حوزه قرار دارند و دستورالعمل های موجود را رعایت می‌کنند برچسب الکترونیکی را با نام نماد اعتماد الکترونیک اعطا می‌نماید.

 وجود این قانون باعث چارچوب دهی و قانونمندی فعالیت‌های فروشگاهی می‌شود. شخص خریدار می‌تواند با جستجو در فهرست فروشگاه‌های دارای اینماد، از صحت اطلاعات درج شده در وب سایت اطمینان حاصل نماید. در ادامه به برخی از مزایای داشتن این نماد اشاره خواهیم نمود.

 • با داشتن اینماد وب سایت شما رسمی و معتبر خواهد شد.
 • می‌توانید برای سایت‌های خود درگاه بانکی دریافت نمایید.
 • باعث جلب اعتماد خریدار از لحاظ رسمی بودن وب سایت خواهید شد.
 • باعث رعایت قوانین از سمت خریدار در هنگام پرداخت وجه خواهید شد.
 • باعث افزایش امنیت و مبادلات کالا می‌شود.
 • با داشتن این نماد، می‌توانید با اداره پست قرارداد ببندید و سیستم تحویل درب محل را اخذ نمایید.
 • محفوظ ماندن حریم شخصی کاربران از مهمترین مزایای داشتن این نماد می‌باشد.

طبق مواردی که بالاتر عنوان کردیم می‌توان این نتیجه را گرفت که برای نظام‌مند شدن وب سایت شما، بالا بردن اعتماد سازی، ضریب امنیت، ایجاد فضای رقابتی و کاهش قیمت‌ها به فروشندگان کالا توصیه می‌شود نسبت به اخذ این نماد اقدام نمایند. توجه داشته باشید که اخذ اینماد باید توسط کارشناسان این سازمان مورد بررسی قرار بگیرد و بعد از طراحی سایت، در اولین مرحله اقدام به اخذ این نماد نمایید و مراحل کار خود را پیش ببرید. توجه داشته باشید دریافت اینماد قبل از اقدام و قرارداد با شرکت‌های پرداخت الکترونیک، الزامی خواهد بود. در صورتی که تمایل به اخذ این نماد دارید توصیه می‌کنیم مراحل کار خود را به مجموعه ملاصدرا بسپارید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و دریافت مشاوره همین حالا با ما در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره رایگان