1. شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص در حوزه شرکت های سهامی هستند که شرکت سهامی که خود به دو نوع ثبت شرکت سهامی عام و ثبت شرکت سهامی خاص تقسیم می شود.

این شرکت ها نیاز به سرمایه های عظیمی دارند و می توانند با صدور اوراق بهادار از قبیل سهام و اوراق قرضه، سرمایه های لازم را از پس اندازهای مردم و یا بعضی از سازمان ها، مانند: شرکت های بیمه، بانک ها، شرکت های سرمایه گذاری، فراهم نمایند.

شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن منحصراَ به وسیله موسسین تامین می شود. چون تشکیل شرکت های سهامی عام همراه با تشریفاتی طولانی است، مواد اصلاحی قانون تجارت برای امور ساده تری که طبعاَ شرکای کمتری دارد یک نوع شرکت سهامی مقرر داشته که به شرح فوق شرکت سهامی خاص نامیده می شود.

در شرکت سهامی خاص، مجمع عمومی وجود ندارد و تعداد شرکای آن کمتر از شرکت سهامی عام است. در این گونه شرکت ها صدور اعلامیه پذیره نویسی وجود ندارد و در بدو امر 35 % از سرمایه باید در حساب مخصوصی سپرده شود.

  1. خصوصیات شرکت سهامی خاص

الف) سرمایه شرکت به هنگام تاسیس نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد.

ب) تعداد مدیران حداقل 3 نفر است.

ج) تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد.

د) در شرکت سهامی خاص اوراق قرضه قابل انتشار نیست.

ه) سهام شرکت، قابل معامله در بازار بورس نمی باشد و نقل و انتقال سهام شرکت، مشروط به موافقت مدیران یا مجامع عمومی صاحبان سهام است. ضمناَ این شرکت نمی تواند مبادرت به صدور اوراق قرضه نماید.

ی) در شرکت سهامی خاص، مسئولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است. تمام سرمایه آن باید به وسیله موسسین تاسیس گردد (ماده 4 ل.ا.ق.ت).

  1. نام شرکت سهامی خاص:

در نام شرکت باید کلمه ی «خاص» قبل از ذکر نام شرکت و یا بعد از آن بلافاصله اضافه شود، مانند «شرکت سهامی خاص الوند»، پس قید کلمه ی خاص باید تصریحاَ معلوم باشد، زیرا این نوع شرکت ها در حقیقت یک قسم شرکت سهامی خانوادگی و خصوصی است که مراجعه کنندگان باید از آن اطلاع داشته باشند.

همچنین در تعیین نام باید موارد ذیل رعایت گردد:

الف) از نام و نام خانوادگی و اسامی خاص استفاده نگردد.

ب) اسامی پیشنهادی قبلاَ ثبت نشده باشد.

ج) دارای معنا و مفهوم باشد.

د) با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد.

ه) عدد و لاتین نباشد.

مضاف بر این، در انتخاب نام، از کلماتی نظیرشاهد، شهید، جانباز، آزاده، اسامی متبرکه، انتظام، نظام، موزه، کیش، نیروی انسانی، اینترنت، کارگشا استفاده نگردد.

استفاده از اسامی شهرها و رنگ ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی شوند و اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد. در ضمن، حداقل تعداد سیلاب ها در انتخاب نام شرکت 3 سیلاب است.

جهت ثبت شرکت از کجا شروع کنم

متقاضیان ثبت شرکت های تجاری و موسسات غیرتجاری می توانند فرآیند ثبت خود را به دو صورت توسط خود متقاضی یا از طریق وکلای مجرب در این زمینه به ثبت برسانند. در صورتی که می خواهید کار ثبت شرکت خود را شخصا” انجام نداده و از تجربه کارشناسان بهره جویید، ثبت شرکت ملاصدرا شعبه اندرزگو آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم می باشد لذا شما میتوانید با مراجعه ثبت شرکت ملاصدرا شعبه اندرزگو از مشاوره کارشناسان مجرب و متخصص ما به صورت کاملا رایگان بهره مند شوید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل نمایید.

No votes yet.
Please wait...